 Літаратурнае чытанне
2 клас
Тэма: Янка Журба “Пчолка”
Мэта: 1. Выпрацоўваць навык правільнага і выразнага чытання;
2. Фарміраваць уменні працы над творам;
3. Развіваць вуснае маўленне;
4. Выхоўваць любоў да прыроды.
Абсталяванне:
-
Падручнік “Літаратурнае чытанне”.
-
Карткі з малюнкамі пчалы.
-
Склады (размінка).
-
Фотаздымкі аграсядзібы.
-
Партрэт Янкі Журбы
-
Малюнак сонейка.
-
Тэст.
-
Мультымедыйная прэзентацыя
Ход урока
-
Арганізацыйны момант.
- Што пачулі вы?
-
Званок.
-
Гэта значыць?
-
Пачынаецца ўрок.
-
Вы гатовы працаваць, веды новыя пазнаць?
-
Мы гатовы працаваць, веды новыя пазнаць.
-
Значыць будзем працаваць і не будзем сумаваць.
-
Гукавая размінка.
па не сы ша ся ры
ня зу лі жа го це
ту да ца мі ва но
-
Чытанне складоў па парадку;
-
Чытанне складоў слупочкамі;
-
Чытанне складоў наадварот;
-
Чытанне складоў пад рытм.
-
Спяванне складоў пад мелодыю “Ёлачка”.
(На дошку вывешваецца малюнак сонейка.)
-
Сёння за нашай працай на ўроку будзе назіраць сонейка.
-
Праверка дамашняга задання
-Якое дамашняе заданне было зададзена?
-Чым па жанру з’яўляецца гэты твор? (Вершам)
-Аб якой птушцы ідзе гаворка ў тэксце? (Шпаку)
- Якую пару года апісаў паэт у вершы? (Вясну) Знайдзіце ў вершы і зачытайце.
-
Моўная размінка (На дошцы запісаны верш)
На лужочку на зялёным
Дружна, дружна пчолкі звоняць!
З-з-з! Ж-ж-ж!
З-з-з! Ж-ж-ж!
Там, дзе кветкі, там, дзе зёлкі,
Мёд збірае рупна пчолка.
З-з-з! Ж-ж-ж!
З-з-з! Ж-ж-ж!
Тлумачэнне слова “рупна” - заботливо
-
Чытанне верша настаўнікам.
-Аб кім ідзе гаворка ў вершы? (Аб пчолцы)
-Што яна рабіла ? (Збірала мёд)
-Як вы думаеце чаму яна пачала яго збіраць? (таму што пачалася вясна)
-
Паўторнае чытанне верша вучнямі
-
Чытанне ў выглядзе скарагаворкі
-
Аб’яўленне тэмы і мэты ўрока.
- А каб здагадацца аб кім сёння будзе наш твор я вам прапаную гульню. “Чацвёрты лішні"
1) Шпак, ластаўка, верабей, пчала
2) Драўляны дом, шматпавярховы дом, дом, вулей
3) Малінавае варэнне, вішнёвае варэнне, абрыкосавае варэнне, мёд
ВУЛЕЙ ПЧАЛА МЁД
- Як вы здагадаліся? Аб кім сёння будзе наш твор? (Аб пчолах)
-
Што будзем сёння рабіць на ўроку? Выберыце менавіта тыя мэты, якія падыходяць да ўрока чытання. (дзеці выбіраюць мэты да ўроку і чытаюць хорам)
Чытаць
Бегаць 100 метраў
Слухаць
Разважаць
Прыгаць
Даказваць
Даследваць
-
Вучні нашага класа падрыхтавалі паведамленні пра пчол. Калі ласка.
-
Паведамленні вучняў.
-
Пчолы – гэта насякомыя. Іх называюць так таму, што на іх целе можна заўважыць “насечкі”. Ва ўсіх насякомых ёсць характэрная прыкмета – шэсць ног. Жывуць у вуллі, які змайстраваў для іх чалавек. Пчолы - вельмі працавітыя жывёлы. Адна пчала за дзень збірае нектар прыкладна з 7 тысяч розных кветак.
-
Меданосныя пчолы жывуць вялікімі семьямі ў вуллях. Адна пчаліная сямья – гэта пчаліная матка, некалькі трутняў і некалькі дзесяткаў тысяч працоўных пчол. Яны ўсё жыццё праводзяць у вельмі карыснай для чалавека працы.
-
У вуллях ёсць пчолы – стражніцы, пчолы – зборшчыцы мёду, пчолы прыёмшчыцы, ёсць нават пчолы – разведчыцы. Яны першымі даведваюцца, якія духмяныя меданосныя кветкі ўжо зацвілі. Калі пчолка – разведчыца вяртаецца ў вуллей з нектарам, яна быццам танцуе на сотах і расказвае астатнім пра новыя духмяныя кветкі.
-
А вы ведаеце, што даўным - даўно пчол называлі “божымі дагаджальніцамі”, што яны даюць не толькі духмяны і гаючы мёд, але і воск, з якога робяць царкоўныя свечкі.
-
Знаёмства з вершам.
- Сёння пазнаёмімся з творам Я. Журбы “Пчолка”.
- З творамі гэтага аўтара мы знаёміліся на папярэдніх уроках.
- Ён вельмі шмат напісаў твораў для дзяцей. Яго іменем названая дзіцячая бібліятэка ў Полацку.(паказваю фотаздымак пісьменніка).
- Прачытайце, як называецца верш?
- Аб кім на вашу думку пойдзе гаворка ў вершы?
- Паслухайце верш і адкажыце на пытанне: “Аб якой пары года ідзе гаворка ў вершы?” (чытаю, задаю паўторны раз пытанне) (Вясне)
- Паглядзіце на дошку, што вы бачыце? (Малюнкі з рознымі порамі года)
- Ці правільна яны размешчаныя?
- Размясціце поры года па парадку, пачынаючы з вясны.
-
Чытанне верша рэхам.
-
Адказы на пытанні.
-
У вершы сустрэліся такія словы: раздолле, шчырай, змярканне. Як вы іх разумееце?
-
Чаму пчолка выляцела ў поле?( таму што настала вясна і яна прачнулася ад зімовага сна).
-
Чытанне ланцужком.
-
Што збірала пчолка?
-
А на самай справе пчолкі збіраюць нектар. А потым з яго вырабляюць мёд.
-
Слоўнік: нектар – гэта салокі сок.
-
Якія віды мёду вам вядомы?
-
-
Фізкультмінутка (дзеці выконваюць рухі пад музыку)
-
Гульня “Віды мёду”
(на дошцы вісяць малюнкі раслін,на якіх пчолы збіраюць мёд. А вучні павінны ўтварыць назву мёду)
Ліпа – ліпавы мёд
Грэчка – грэчкавы мёд
Кветкі – кветкавы мёд
-
Паўторнае чытанне верша
- Якой паказана пчолка ў вершы? (працавітай)
- Знайдзіце ў вершы і зачытайце зчым параўноваецца пчолка?
- Давайце знойдзем і зачытаем у вершы радкі, якія характарызуюць пчолку?
На дошцы малюнак пчолкі.
-
Выберыце словы, якія характэрызуюць пчолку.
Лянівая
Працавітая
Сумная
Шчырая
Зялёная
Залатая
Паласатая
-
Калі яна пачынала працаваць?
-
Для кого яна збірала мёд?
-
Які настрой у вершы?
-
Гульня “Ажыві малюнак”
Паглядзіце на малюнак у падручніку, што вы там бачыце?
(Пчолак, траўку, кветкі, матылькоў г. д. )
-Якія гукі яны падаюць?
-Першы рад падае гукі пчолкі (ж-ж-ж).
-Другі – як лётаюць матылькі ( фью – фью – фью).
-Трэці – як шумяць лісточкі (ш-ш-ш).
- Першы і другі.
- Другі і трэці.
-А зараз усе разам.
-
Хвілінка для цікаўных.
14 жніўня, у першы дзень Успенскага посту - Мядовы Спас. Па старажытным звычаю вернікі прыносяць у храмы мёд для асвячэння. Традыцыя гэтая звязана са старажытным усталяваннем - першы ўраджай прыносіць Богу і толькі пасля гэтага спажываць самім. Як добрыя гаспадары, накрыўшы святочны стол, чакаюць прыходу гасцей, так і вернікі чакаюць царкоўнага блаславення на смакаванне мёду, тым больш, што мёд - адзін з самых смачных і карысных посных прадуктаў. Ён вельмі карысны для здароўя: нармалізуе працу шматлікіх унутраных органаў, паляпшае склад крыві, павышае імунітэт.
У гэты дзень у аграсядзібе “У залатой пчолкі”, што знаходзіцца ў вёсцы Старае Высокае, гулянне, свецяць мёд, гучаць песні, а гасцей частуюць мёдам.
-
Дэгустацыя мёду.
-
А вы ведаеце, што такое дэгустацыя?
Дэгустацыя - апрабаванне, ацэнка якасці ежы ці харчовага прадукту пры дапамозе густу (на колер, знешняй выгляд, пах).
-
Зараз і мы з вамі правядзём дэгустацыю мёду.
Дзецям прапануюцца мёд:
-
Група – грэчкавы;
-
Група – ліпавы;
-
Кожная група павінна паспрабаваць на смак і адказаць на пытанне: З якой расліны мёд?
Колер
Знешняй выгляд
Пах
|
Колер
Знешняй выгляд
Пах
|
-
Праца над прыказкамі.
-Прачытайце,калі ласка прыказкі. Але вось не задача ў іх забраліся пчолкі.
-Як вы разумееце іх змест. Якія падыходзяць да нашага ўрока, а якія не?
-
Працавіты як пчолка.
-
Лянівая пчала.
-
Старанны як пчала.
-
Малая пчолка, але і тая працуе.
-
Пчолка маленькая, а мёду колькі наносіць.
-
Як вы думаеце, якая прыказка выказвае галоўную думку твора?
-
Замацаванне ўрока
Тэст
У вершы “Пчолка” Я. Журба ідзе гаворка аб пары года:
Пчолка жыве ў :
Пчала – гэта насякомае?
Гульня “Рэпарцёр”
Карэспандэнт класнай газеты “Сонейка” – Алісейка Дар’я і фотакарэспандэнт Флёрка Уладзімір хацелі б узяць інтэв’ю, калі ласка.
-
Чым па жанру з’яўляецца гэты твор? (вершам)
-
Як ён назваецца ?(“Пчолкі”)
-
Як называецца царкоўнае свята, калі свецяць мёд у царкве? ( пытанне для гасцей)
-
Для чаго можна выкарыстаць мёд?( для лячэння).
-
Што такое дэгустацыя? ( пытанне для гасцей)
-
Як назваецца аграсядзіба, якая знаходзіцца ў нашым раёне ?(“ У ЗАЛАТОЙ ПЧОЛКІ”).
-
Якая прыказка выказвае галоўную думку твора?
-
Які бывае мёд? ( пытанне для гасцей)
-
Аб чым раскажаце бацькам?
-
Дамашняе заданне
с. 60, падрыхтавацца да выразнага чытання.
17. Рэфлексія
- Паглядзіце, які цудоўны лужок з кветкамі. Чаго на ім не хапае? Давайце ажывім кветачкі пчолкамі.
- Мне вельмі спадабалася ваша праца на ўроку. Усім вам стаўлю высокія адзнакі.
А каб у нашых гасцей застаўся добры ўспамін пра нас, давайце падарым ім прыгажуняк пчолак.
|